Zagrożenia konstrukcyjne
Degradacja, destrukcja obiektów budowlanych
Degradacja, destrukcja obiektów budowlanych następuje już w momencie budowania, z tym jednak że jeżeli zostały one zaprojektowane z uwzględnieniem wszystkich wymagań trwałości i wykonane prawidłowo to proces degradacji może być na tyle powolny, że obiekt budowlany spełni wymagania użytkowe w projektowanym okresie użytkowania . Obiekt podczas użytkowania należy obserwować, kontrolować aby móc zawsze określić proces i stan degradacji. Wynikiem obserwacji i badan jest ustalenie odpowiednich zabiegów konserwacyjnych . Jest to pole działania dla rzeczoznawców budowlanych. Prawidłowo zdiagnozowane zabiegi konserwacyjne wykonane w odpowiednim czasie znacznie obniżają koszty eksploatacji obiektów budowlanych.
Niekontrolowana destrukcja obiektu może być przyczyną awarii. Spowodowane to jest niedocenianiem zagrożenia i w związku z tym zaniechanie kontroli stanu i konserwacji. Przyczyną przyspieszonej degradacji może być nieuwzględnianie wszystkich czynników destrukcji lub mało trafna ocena oddziaływań środowiskowych na obiekt już podczas projektowania. Ustalenie postępu degradacji jest możliwe przy wykorzystaniu odpowiednich metod badawczych.
Metody kontroli i właściwe sposoby naprawy konstrukcji
Należy w sposób świadomy dobrać metody kontroli i właściwe sposoby naprawy konstrukcji znając podstawowe zjawiska, jakie powodują degradację konstrukcji w okresie użytkowania. Przy prawidłowej kontroli zabiegi konserwacyjne ograniczają się jedynie do drobnych napraw. Większe uszkodzenia są zazwyczaj wynikiem poważnych zaniedbań. W zapobieganiu takim zjawiskom dużą rolę odgrywają rzeczoznawcy którzy potrafią w odpowiednim czasie ocenić postęp degradacji.
Niedoceniania problemów trwałości konstrukcji budowlanych mogą być awarie konstrukcji sprężonych, jakie miały miejsce nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.